Jag har precis blivit klar med ett stort skrivjobb som ska utmynna i en bok om En Svensk Klassiker. Det är flera olika författare, så jag skriver bara delar av boken. Men det var ändå ett ganska mastigt jobb.
I söndags tänkte jag fira genom ett 3h-pass med Z, Bergengren och Palm, men istället blev det halsont. Igen. Tredje förkylningen sedan i augusti. Jag kanske var lite väl styv i korken när jag skrev blogginlägget ”No stress”, där jag skrev om hur bra formen var trots alla motgångar i träningen den här hösten.

Martin Josefsson gav mig en fin present för 25:e-platsen i Vasaloppet i vintras. Men det var inte förrän för en dryg vecka sedan vi avnjöt den hos oss. Tack Martin! Vinglasen är en vinst från King of the Hill i Göteborg 2012.
Bra november förra året
En av anledningarna till att jag kände mig trygg var att från nu och tre veckor framåt har jag ett litet fönster på jobbfronten så jag kan jobba ungefär halvtid och därmed kunna träna väldigt mycket. Just november ”levde” jag mycket på under förra säsongen. Skidboken hade blivit klar i oktober och jag tränade sedan exceptionellt mycket i november (55 timmar största träningsmånaden förra året).
Nu sitter jag här i november med trots allt helt OK form tror jag och mer tid än vanligt för att träna. Men sjuk. Fördelen är att jag kan jobba halvdagar och vara mer med Ida, Astrid och Maj (vilket känns bra då jag är borta mycket på vintern). Annars sitter jag många gånger – efter morgonbestyr och gemensam frukost – på Rekyl ca 8.45-15.45, för att sedan cykla hemma och träna en timme innan middagen kl 17.30. Ofta behöver jag även jobba efter kl 20.30 då barnen somnat. Men dagarna skiljer sig en hel del åt. Ibland lugnt, ibland väldigt mycket skrivjobb, och ibland på resande fot.
Utmaning att hålla sig frisk
Det är en utmaning att hålla sig frisk på hösten och vintern som småbarnspappa med träning, varierande sömn och deadlines. Innan jag blev förälder hade jag cirka 10 sjukdagar per år, nu har jag säkert 50 per år. Många elitskidåkare lämnar/hämtar sällan på dagis, sover ofta i eget rum och till och med ibland åker bort om barnen är sjuka. Så väljer jag att inte jag göra. Det hade säkert gjort mig friskare ur förkylningssynpunkt, men inte lika glad och harmonisk. Astrid går på dagis 15 timmar per vecka och övrigt tid träffar vi ofta vänner med barn och ibland är halva huset fullt av barn som kutar runt. Självklart ökar infektionsrisken, men det är en del av livet.
Ett mellanting vore kanske att ha alla barnkalas och träffar med lekkamrater utomhus. Med skidåkning och klippklättring som aktiviteter. Jag ska höra med Ida.







Uhhh ja fy fan vad sjuk man är hela tiden när barnen börjar dagis… Jag hade 30 sjukdagar, alltså dagar jag låg stilla i sängen i våras, sen var det såklart ytterligare dagar efter varje sjuktillfälle som försvann innan man vågade träna.. Provade alla huskurer varje gång.. Kan yang, vitlök, vitpeppar, c-vitamin chockar osv osv… Inget hjälpte (vad jag märkte)..
Nu har det blivit mycket bättre under hösten, barnen (och jag?) har väl fått lite bättre imunförsvar så dom drar inte hem så mycket sjukdomar.. Jag har dock haft förkylningar på gång flera gånger (kännt i halsen) men då har jag kört med Coldzyme istället för alla andra grejer jag köred i våras.. Och än så länge har jag varit frisk hela hösten!!! Tyvärr varit skadad väldigt mycket istället :/
Ps. nej jag är inte dyslektiker.. bara stressad antar jag haha
Lugnt med stavningen 🙂
Jag testade Coldzyme för några år sedan när jag sällan var sjuk. Kanske skulle vara läge för att pröva igen. Tack för tipset.