Jag fick tillåtelse av Tobias Westman att lägga upp hans beskrivning av loppet. Westman och jag är goda vänner och han är faktiskt en av Sveriges snällaste skidåkare. Hans attityd är bara rolig, han är de facto både ödmjuk och mycket hjälpsam.
Nedan kommer i alla fall inlägget. Som vanligt innehållande:
- Ordet “tröck” (betyder att han tryckte till, ökade farten)
- En referens till hur lätt det var att vinna à la Northug
- Tonvis med felstavningar och särskrivningar
Team hit och dit
Det är så poppis med team dit och dit numera. Men skit i det och raca på istället. Det såg vi idag när Landsjön avgjordes.
Loppet blev en behaglig resa i början så alla fick värma upp. Från första backen och till målet gick det sedan gick det lite fortare. Vi turades om att dra men första lilla rycket gjorde jag i första backen. Sedan var det några mindre fartökningar underloppet. När det var 4 km kvar gjorde Samuel ett allvarligt ryck när han och lill Mackan var på vägen och vi andra på cykelbanan efter ett lite mindre problem. Kalle och jag tog upp jaket på Samuel. Lill Mackan och Ekman kroknade och släppte. Efter en stunk kom vi ikapp och när det var ca 700m kvar tröck jag på och lekte hem loppet. Så lätt så lätt som Petter hade sakt. När Westman rycker står Samuel och alla andra stilla gammalt Arkmet och Team sydordspråk.
hahaha!!! Love it!
men varför? har ingen berättat för honom att man kör utan kalsonger under? behöver han fylla ut?
Jag tycker vi riktar frågan åt Tobias själv hur välutrustad han är.
Fartvinden kyler dubbla kallingar behöver jag. Man måste vara rädd om det man har roligt med. Naket under är bara för de som åker långsamt.
Rent stilmässigt är rullskidåkningssporten där triathlon var 1986.
1986 var ett händelserikt år: Tjernobyl, Palmömordet och Beppe Wolgers död.
Utan hjälm skulle man kunna missta er för deltagare i Let´s Dance. (syftar på den generösa “urringningen”)