Anmäld till tempo-SM

Nu finns det ingen återvändo. Igår anmälde jag mig till tempo-SM i landsvägscykling, som avgörs i Södertälje tisdag 27 juni kl. 15.30. Det är 50 km med individuell start utan drafting som gäller. Sträckningen finns finns här och nedan beskrivs banan av arrangörerna:

Södertäljes klassiska tempobana går med start och mål från Scanias friskvårdsanläggning Gröndal och är en typisk tempobana med få branta backar. Tempospecialister älskar denna bana.

Två gånger har jag kört SM i cykel, både gångerna MTB och båda gångerna förra året. Här efter 16:e-platsen i långlopps-SM i MTB i samband med Finnmarksturen. Förutom att ha hjälpt svärfar med granplantering är detta min främsta skogsmerit.

Två gånger har jag kört SM i cykel, både gångerna MTB och båda gångerna förra året. Här efter 16:e-platsen i långlopps-SM i MTB i samband med Finnmarksturen. Förutom att ha hjälpt svärfar med granplantering är detta min främsta skogsmerit.

Självklart fick jag panik igår direkt efter anmälan gav mig genast ut på årets andra pass på tempocykeln. Jag tyckte det kändes bra, trots att jag inte suttit på en cykel på över två veckor. I Viareds industriområde utanför Borås finns en finns rundbana vid Cellbes som är 2.05 km, den är ganska flack och innehåller tre 90-graderskurvor (skulle nog även funka bra som rullskidslopp).

41.7 km/h i snitt med alla igångdrag
Efter en kort uppvärmning maxade jag 5 varv i ett svep, alltså drygt en mil. Benen kändes bra, men jag förlorade mååååånga sekunder vid alla inbromsningar och igångdrag vid kurvorna, totalt 15 st. I mål klockades jag av Garmin med ett snitt på 41.7 km/h (solsken, torrt, hyfsat blåsigt).

För att inte göra bort mig fullständigt på mitt första landsvägs-SM måste jag bli modigare i kurvor. Lite starkare benen och bättre kondition är ju heller aldrig fel i en cykeltävling.

Om Erik Wickström

Gillar konditionsträning.
Det här inlägget postades i Cykel, Träning och har märkts med etiketterna , , , , , , , , , , , . Bokmärk permalänken.

4 svar på Anmäld till tempo-SM

  1. Henrik skriver:

    http://www.mapmyride.com/routes/fullscreen/68991956/
    Fyra svängar och en vändpunkt (det kan du öva lite på..).

  2. Arvid skriver:

    Du har nog den läckraste tempohojen jag sett, high five!

Kommentarer är stängda.