I Torsby med Skanska

Snygg roll-up som tillfälligt står i entren till tunneln

Snygg roll-up som tillfälligt står i entrén till tunneln

Pizzeria Arrarat

Pizzeria Arrarat

Jag kom till Torsby i torsdags eftermiddag. Det blev 2 h lugnt i tunneln och sedan en Hawaii med några timmars datajobb på Arrarats Pizzeria på Järnvägsgatan. Jag bytte några ord med pizzabagaren och han började namedråppa lite skidåkare från Borås som ofta var kunder: skidgymnasieeleverna John Flodin och Jesper Nelin. Jesper var en stammis till den milda grad att de hade börjat kalla pizzan ”Johan special” för ”Jesper special” istället. Jag vet inte om Jesper läser denna blogg, men gör du det så tack för att du sätter Borås på kartan!

Hawaii och datajobb, en klassiker

Hawaii och datajobb, en klassiker

Igår morse körde jag en knapp timme med intervaller (se separat inlägg) och därmed hade jag kört mina två pass som var möjliga för denna Torsbyvistelsen.

Anledningen till att jag är här är nämligen för att ta hand om en grupp från Skanska och då tränar jag inte själv. Två dagar med fyra instruktionspass i tunneln, videofilmning av teknik, föreläsning, vallagenomgång med mera.

Jag trivs alltid bra med att leda dessa typer av event och det är verkligen ett kanongäng! Härliga elever och go’ stämning både i spåret, i bastun och i vallaboden. Tack för en härlig första dag igår, nya tag idag!

image

Om Erik Wickström

Gillar konditionsträning.
Det här inlägget postades i Träning. Bokmärk permalänken.

3 svar på I Torsby med Skanska

  1. Stammisen Jesper skriver:

    Hahah. Jag sätter gärna Borås på kartan på de sättet 😉

  2. Daniel skriver:

    Hej Erik!
    Trevlig blogg du har. Nu blev jag lite nyfiken, vad är det för Skanska-gäng du är där med?

    Hälsningar
    Daniel

  3. Erik Wickström skriver:

    Bra Jesper, alla boråsare hjälper till att synas på sitt sätt 🙂

    Skanskagänget är från Göteborg och jag tror det heter ”Skanska Hus”. 5 lag anmälda i StafettVasan. Kul att du gillar bloggen!

Kommentarer är stängda.