
Dessa tjejer vann lagtävlingen på 5000 m. Man fick byta person som drog hur ofta man ville. Bästa herrarna körde på 14.24 min!
Fredag eftermiddag till lördag eftermiddag var jag ledare, instruktör och föreläsare på ett annorlunda läger. På på programmet stod bl a teknikträning på SkiErg, coreträning med Jonas Colting, yoga med Bella Magnusson, inofficiellt SkiErg-SM och föreläsningar av Colting, Bingo Rimér och jag. Även Fredrik Erixon och ett par andra ledare var med.
Jag var tveksam till om det gick att locka deltagare till ett sådant här annorlunda koncept. Att vi blev över 30 personer var mer än jag trodde. Det är alltid en utmaning att arrangera läger första året innan allt har satt sig, men utvärderingarna visade på att deltagarna verkade vara mycket nöjda. Kul! Nu när vi har erfarenhet samt bilder och filmer från årets läger tror jag vi kan bli ännu fler nästa år.
Tåg hem på lördagen
Det var roligt att träffa alla deltagare och för mig en lite udda upplevelse att åka Finlandsfärja. Efter den sena middagen på lördagen hängde vi i baren med DJ med väldigt många andra människor.
Efter vi kommit i land i lördags gick Jonas Colting, Coltings pod-Niklas och Bingo Rimér en tur på Södermalm. Först fick vi se Bingos fotostudio och höra honom berätta om svunna tider och läget i dag. Därefter åt vi fyra en tidig middag, innan jag satte mig på tåget hem.
Tack till alla deltagare och övriga ledare. Förhoppningsvis blir det repris nästa år.













