Jag har kommit igång fint med att skejta med Stig i vagnen. Han uppskattar verkligen att somna i vagnen när jag skejtar på mina luftfyllda hjul med broms.
Igår hängde Ida med på sin racercykel medan Astrid och Maj var kvar hemma själva. Jag åkte “Stig-rundan” (som enbart går på asfalt) på Viared snabbare än tidigare. Jag tror inte jag har haft högre än 16,0 km/h i snitt fart tidigare. Nu blev det 16,6 km/h. Snittpulsen var också högre än tidigare, 132.
Nu har jag kört ett halvdussin pass i år och jag känner att det skriker mindre i rumpmuskulaturen uppför. Annars biter det kanske bra när man skejtar med vagn.
Vad kör du med för rullskidor? För du hade lufthjul och broms?
Jag har Powerslide Xplorer, en modell som jag inte tror finns längre. Testa Skike Wahia. Bromsen köper du till här: https://www.rullskidcenter.se/wahia-brake-classic