Segdragen förkylning

Löpning med Martin Josefsson

Löpning med Martin Josefsson

Träningen gick riktigt bra från början april till början av oktober. Sedan blev det ett antal veckor med lite mindre träning pga mycket annat.

Senaste två veckorna har det bara blivit totalt 40 minuter träning (löp med Martin). Efter Idrelägret med Wickström Coaching 16-19 nov blev jag sjuk ett par dagar, men sedan ville det liksom inte släppa. Jag kände mig ganska ”vardagspigg”, men ändå inte helt i fas för att träna.

Idag tänkte jag köra andra passet sedan torsdag 16 nov och hoppas det funkar bra.

Om Erik Wickström

Gillar konditionsträning.
Det här inlägget postades i Träning. Bokmärk permalänken.

2 svar på Segdragen förkylning

  1. Håkan skriver:

    Hej, jag ska köpa skins och är elitmotionär 70% stakning minst. Har lyssnat på din pod tidigare där du någon gång angett värden för hel och halvvilkt på en skinskida men kommer inte ihåg. Vad rekommenderar du?

    • Erik Wickström skriver:

      Det beror lite på märke, modell, åkvana etc. Det här riktlinjerna har Madshus: ”Rekommenderade värden är följande höjder på halv och hel vikt på ca 1,5 – 1,8+/0,6 – 1,0 beroende på åkskicklighet och prioritering fäste/glid.”

Kommentarer är stängda.