Min far Ulf var förbi och åt Idas köttbullar i måndags. Pappa har åkt Vasaloppet ungefär 20 gånger, som bäst på 5.55 när det var riktigt isföre ett år. När jag var liten fick jag tydliga instruktioner på att säga “Han har åkt på 5 timmar någonting” om någon skulle fråga om hans meriter i Fäders Spår.
Naturligtvis fick han dra 100 m SkiErg i lägenheten innan det blev någon mat. På tiden 24,3 sekunder slog han precis min syster.
Även Linus Davidsson har varit på plats i veckan och dragit i repen. Och han gjorde det med bravur. Innan han bjöds på perkulatorkaffe med ett spendrag mjölk (själv dricker jag alltid svart, har faktiskt aldrig prövat något annat) så klämde han till med 17,9 sekunder. Helt klart imponerande av min gamle skidgymnasiekompis från Tvärred som vann USM på skidor i Norberg 1996. Det var kul att se Linus så taggad, han var faktiskt riktig nervös innan start.
I helgen avgörs världscuptävlingarna i finska Kuusamo. Jag håller på svenskarna och Northug.
Men det var ju 5 timmar och någonting:)