Hela familjen Wickström åkte upp på glaciären idag. Det är jätteroligt att få visa Ida och Astrid allt som jag har fått se de nio gångerna jag varit i detta paradis. Vi gick först ner till glaciären tillsammans, med mig på skidor, Ida på fötter och Astrid i pulka. Sedan körde jag två timmar då Astrid efter en kort tid i pulkan tog sig en lång tupplur i barnvagnen.
Efter lunch körde Astrid skidor på glaciären. Hon kom ungefär 10 cm de 5 minuterna hon åkte. Men hon var ganska fascinerad, främst av stavarna.
På eftermiddagen sprang jag uppför Pichlbacken med Astrid i vagnen, ett ekipage på ca 25 kg. De 6,7 km med 450 höjdmeters stigning tog 41.28 min i tröskelfart, vilket ger en snittfart på 6.11 min/km. Det var både Astrid och jag nöjda med.
Idag flyttar vi till Staffan Larsson och Mattias Svahns gäng på Berghof efter en väldigt bra vistelse på Pension Bartlbauer. Värdinnan Herta (som bara pratar tyska) blir nästan som en mamma till mig efter tio dagar.
Gårdagens träning
Förmiddag: 2 h klassiskt på glaciären med första 1:20 h i A2-tempo.
Eftermiddag: Pichltestet löpning med vagn i tröskelfart 41.28 min. Totalt 1:20 h för hela passet.








