Besök i skidfabriken

CCC1000-gänget i Madshus skidfabrik

CCC1000-gänget i Madshus skidfabrik. Jag står och håller en Redline zeroskida, som är en nyhet till i vinter. Det var många andra spännande nyheter som är på gång, men de får vi inte avslöja än.

Mikael Sandgren är i fin form och 1 minut bättre uppför Hackmora än förra året, så han lär få en fin säsong efter struligt förra vintern

Mikael Sandgren är i fin form och 1 minut bättre uppför Hackmora än förra året, så han lär få en fin säsong efter struligt förra vintern

Det blev ett roligt och intressant besök i Madshus skidfabrik i Norge. Vi åkte dit över dagen från Torsby. Jag har varit där en gång tidigare, men nu fick jag chansen att ställa fler frågor och ta ett par hundra bilder. Det är intressant hur en skida görs, vilka material man använder, hur man standardiserar tillverkningsmetoderna etc.

Efteråt informerade VD:n Nisse Hult om det nya Empower-systemet.

Rasmus Ax är ny i min klubb Ulricehamns IF och var nyligen och tränade hårt i Ramsau, lägret som jag missade pga min brutna tumme

Rasmus Ax är ny i min klubb Ulricehamns IF och var nyligen och tränade hårt i Ramsau, lägret som jag missade pga min brutna tumme 

Det var även en del promotörer med, alltså personer som jobbar med Madshus/Toko/Proski på mässor etc, bland annat den gamle storskidåkaren Anders Bergström, cykel-SM-bronsmedaljören Tobias Lergård, 47-årige Vasaloppsikonen Peo Svahn, Mora-åkaren Mikael Sandgren, tidigare Landsbroåkaren Kjell Karlsson med flera. Det blev därmed även en trevlig bussresa!

Idag ska jag hålla i två skidlektioner i tunneln. Jag kommer nog inte åka så mycket själv, men som instruktör står man mycket på skidorna och det räcker, dels pga ovant med snö, dels pga tummen.

Peo Svahn är 47 år och 19:e man i Vasan förra året. Vi pratade en hel del i bussen och han börjar bli min nya idol. Vilken kontrast till teamåkarna. Han har 1-2 par skidor, använder enbart Tokos glidvallor, åker aldrig på veckoläger, tränar 7-10 timmar i veckan, tränar alltid själv och har blivit topp 50 i Vasaloppet VARJE ÅR SEDAN 1998. Vem kan matcha det?

Peo Svahn är 47 år och blev 19:e man i Vasan förra året. Vi pratade en hel del i bussen och han börjar bli min nya idol. Vilken kontrast till teamåkarna. Han har 1-2 par skidor, använder enbart Tokos glidvallor, åker aldrig på träningsläger mer än ett kort i Orsa tidig vinter, tränar 7-10 timmar i veckan, tränar alltid själv, vallar nästan alltid själv och har blivit topp 50 i Vasaloppet VARJE ÅR SEDAN 1998. Vem kan matcha det?

Fick en timme i tunneln innan avfärd

Vi fick en timme i tunneln innan avfärd. Jag tog hjälp av den mycket vänlige Leif Eklund att testa skidor. Jag hade vallat mina nya Redline likadant som mina gamla. Utan att göra en för lång utläggning så verkar det som mina två tävlingsskidor från förra året får väldigt hårt konkurrens från årets skidor, vilket såklart är jättepositivt. Även skejtskidorna gick riktigt bra. Anledningen till att de tre nya klassiska skidor lyser är för att jag satt en ”rullskidsbindning” på dom.

Om Erik Wickström

Gillar konditionsträning.
Det här inlägget postades i Träning och har märkts med etiketterna , , , . Bokmärk permalänken.

6 svar på Besök i skidfabriken

  1. Sam skriver:

    En intressant fråga är, vad Peo tränar mest? Långt och länge eller kort och intensivt?

    • Erik Wickström skriver:

      Ca 7 pass i veckan, 2 löpning och resten rullskidor. Längsta pass 2-2,5 timme. Bara två intervallpass per vecka, men ganska fort på distansen.

  2. Henrik skriver:

    Peo, Kjell och Rasmus, alla från Boxholm. Är det högkonsumtion av osten som ger resultat 😉

  3. Johan skriver:

    Är det inte Peo som gör osten?

  4. Joel skriver:

    Nu är Peo min idol också! Åh herre vilken bedrift!

  5. Erik Wickström skriver:

    Ost-Peo är grym, både på att ysta och åka skidor!

Kommentarer är stängda.