3000 m test

Igår sprang jag ett 3000 m-test på bana. För att ni ska ta ett besök på bloggen på Vasaloppets hemsida så hänvisar jag dit, så klicka här för att se tiden.

Om Erik Wickström

Gillar konditionsträning.
Det här inlägget postades i Träning. Bokmärk permalänken.

5 svar på 3000 m test

  1. Fredrik Swahn skriver:

    Gissar på 9.42 utan att följa länken (om du körde solo).

    • Erik Wickström skriver:

      9.31 solo. Vore på tiden att komma under 9 någon gång. Nu när jag har subbat 7 på 2000 m roddmaskin så känns sub 9 på 3000 m som nästa livsmål!

      • Fredrik Swahn skriver:

        Bra! Under 7 på rodd gör man utan träning, under 9 på 3000 är tuffare. Men kan du börja springa två pass i veckan istället för fem pass per säsong så borde det finnas där. Förslag på avstämningspass innan (så du slipper gå ner och testa i onödan): 8x800m med 30s vila på 2.29min och 10×400 med 60s vila på 68s. När du klarat de två passen så har du både uthållighet och ”snabbhet” för att springa under 9.

  2. Erik Wickström skriver:

    Tack för tipset! 68 s blir tufft. 70 s är rekordsnittet för mig på 10 st 400 m med 1 min vila. Kanske ska börja med lite hundringar så man får lite fart!

    • Fredrik Swahn skriver:

      Det är bra, 70 är ”värt” ca 9.15. Kan tänka mig att det här med att känna sig bekväm i 3-fart de första fyra varven är en nyckel för dig för att klara 9.
      PS har en ej så löprelaterad nyhet till dig näst gång vi hörs.

Kommentarer är stängda.