Lite sent påkommet, men här kommer i alla fall länken till när jag var med i P4 Sjuhärad i samband med O-Ringen 22 juli.
Jag är i studion mellan 1:14:30-1:54:45 in i programmet, alltså i 40 minuter. Men första delen avbryts ganska mycket med musik, nyheter mm. Och faktiskt även av en intervju med tidigare förbundskapten för längdskidslandslaget, Per-Erik Rönnestrand, som orienterade i Borås.
Från 1:39:10 pratar vi mer, bland annat om parallellerna mellan skidåkning och orientering, varför jag kallar mig för ”konditionskonnässör”, träning och att jag undviker kvarg.
Apropå O-Ringen så finns mina finns mina vägval att beskåda här för de som har prenumeration på den sidan. Obs: varning för mycket stiglöpning och få obanade vägval.








Kvarg innehåller väl i stort sett bara kaseinprotein och kalcium? Ingen riktig näring i mejeriprodukter utan fett.
Ägg är så mycket mer prisvärt tycker jag, och det är lättare att snåla lite på kolhydraterna istället.
Ägg är helt klart bättre grejer!
Det var väl bara 3-4, 7-8 och delar av 9-10 som motiverade längre obanade vägval?
Ja, faktiskt. Tack 🙂 Vore kul med en riktigt svår bana någon gång, men då skulle jag vilja träna på att läsa kartan och springa samtidigt först.
Jag upplevde det grymt ovant att springa rätt ut i spenaten. Ser på sträcktiderna att jag tappar mycket tid på långsträckorna. Enorm skillnad på motionsspår och obanat. Får leta upp nån gammal hederlig mosse också med eller utan stavar 😉
Ta med bildäcken och stockarna när du ändå är på mossen 🙂