Malin Ewerlöf om Lidingöloppet – genomgång av banan

I senaste avsnittet av Lagom Kondition intervjuade Niklas Bergh ingen mindre än Malin Ewerlöf, som bland många andra segrar varit först i Lidingöloppets tremil.

Malin gjorde en jättefin banbeskrivning, men när hon rekommenderade att springa jämna milsplittar gick jag igång. Om du inte vill lyssna på hela avsnittet så spola fram till ca 9 min kvar då jag går igenom hennes egna mellantider som stöd och argumenterar för att du inte ska försöka hålla samma kilometertid hela loppet.

Och som vanligt i podden så pratar vi strunt samt går igenom Niklas och min träning från senaste veckan. Podden finns där poddar finns.

Lidingöloppets upplopp

Lidingöloppets upplopp

Om Erik Wickström

Gillar konditionsträning.
Det här inlägget postades i Träning och har märkts med etiketterna , , , , , , , , . Bokmärk permalänken.

1 svar på Malin Ewerlöf om Lidingöloppet – genomgång av banan

  1. Pingback: Inför Lidingö | Spring - Löpning För Alla

Kommentarer är stängda.