Nu har jag fått svar från Madshus angående höjderna för halv- och helvikt på pälsskidorna jag körde med i Holmenkollmarsjen, som gav elitledsseedning till Vasaloppet. Se nedan. För de flesta är detta grekiska, men för några nördar där ute kanske det kan vara intressant.
Hej Erik!
Dessa ski du gick med i Holmenkollmarschen ligger på kh på :
Eiker mål- 1.8/0,35
Empowermål- 2.0/0,55
Kh verdier som en genomsnittlig klister skida kan man sammanfatta.
Mvh per wiik
Bioracer
Jag har testat lite träningskläder från Bioracer, som bland annat cyklisten Mattias Nilsson jobbar med. Jag har kört för få pass för att uttala mig om kvaliteten, men hittills känns de bra. Sitter som de ska, andas och lagom i storleken.
Enda anmärkningen är en aningen grund byxficka, vilket kan göra att en stor smartphone kan ramla ut om man inte stänger fickan. Men det är ju ett mindre problem. Något som är en stor fördel med Bioracer är deras goda möjligheter till customkläder.
tack för svaret om höjderna.
intressant att veta.
Tack för bra blogg!
Håller med, hur ser dina värden ut för redline 2.0?
Vet faktiskt inte
Ok. 1,80/0,39 Empower, som mina Redline 2.0 plus har verkar iaf gå bra som stakskidor 🙂
Aha, ok. Tack. Alltid intressant att höra värdena på skidor som går bra 🙂