Rekordtid i Vasaloppet 2021

Mora-Eldris t o r

Mora-Eldris t o r

Data från Polar Flow

Data från Polar Flow

Det är elljus typ hela vägen till Eldris, så jag hade egentligen inte behövt pannlampa.

Det är elljus typ hela vägen till Eldris, så jag hade egentligen inte behövt pannlampa.

Inte mycket ekologisk snö i Mora. Men gott om konstsnö.

Inte mycket ekologisk snö i Mora. Men gott om konstsnö.

Jag kom upp till Dalarna igår och ställde bilen i Hemus. Sedan stakade jag till Vasaåksmålet vid Zornmuséet i Mora och vände där för att dra ut till Eldris och sedan tillbaka till Hemus.

20,2 km/h med 121 i snittpuls i 17 km vittnar om väääldigt snabba spår. Och medvind. Snittfarten mellan Hemus och Eldris var 19.0 km/h och Eldris-Hemus var 22,0 km/h (Eldris ligger dock lite högre).

Rekordtiderna från 2012 av Vibeke Skofterud och Jörgen Brink, båda med fäste under skidorna, lär ryka all världens väg på söndag. Jag tippar 3.58.58 i damklassen efter avvaktande åkning första halvan pga att de ej startar med herrarna och 3.29.29 i herrklassen där det blir körning direkt från startblocken.

Om Erik Wickström

Gillar konditionsträning.
Det här inlägget postades i Träning. Bokmärk permalänken.

9 svar på Rekordtid i Vasaloppet 2021

  1. Olle skriver:

    Vågat att tippa rekordtider i nästa års lopp redan nu!

  2. Lars Bern skriver:

    Jag håller med dig Erik. När jag kollade några bekanta på Strava som stakade åket igår på 4-16-4.22 och kollade segmenten så dök det upp en kille som skejtade på 3.35 redan förra fredagen.
    https://www.strava.com/activities/4851849762
    Det är väl bara att hålla tummarna för fortsatt låg temperatur.

  3. anders skriver:

    Ändå rätt häftigt att rekordtiden är med fäste 🤩
    Kanske öven dom tio snabbaste tiderna???

  4. Marcus skriver:

    Bra tippat!

Kommentarer är stängda.