Jag är fortfarande med i min egen utmaning, att sedan veckan efter påsklovet köra ett träningspass på 3 timmar varje vecka året ut. Ett försök till löfte jag gav i Lagom Kondition. Jag har sagt att det får vara i valfri träningsform, valfri fart och på valfri dag. Motivationsforskning visar ju att man ska ha rimliga målsättningar för att det ska bli av.
Men förhoppningen är att hänga i med 3 h stakning. Och helst på gamla Swenor-4:or (varje gång hittills), som är de trögaste rullskidhjulen. Det är faktiskt ganska stor skillnad mot Elpex-4:or och gamla Swenor-4:or. Däremellan hittar vid AE Nordics 5:or, som är aningen trögare än både modellerna som jag tycker verkar gå ganska lika, nämligen Elpex-4:or och nya Swenor-4:or.
Igår blev det runt Öresjö med Johan Österlund med en liten skarv på slutet. Kanske Borås mest kuperade 3 h-runda. Det blev 694 höjdmeter på 47,5 km (stifa 14,6).
Johan har varit med varje vecka. Han är adept i Wickström Coaching, där han började som nybörjare och nu stakar långpass med mig. Bra utveckling. Jag tror han kommer att starta i led 1 i år.
Jag har förresten också kört utan telefon alla fyra passen, som något slags ansats till att verka seriös med passet.
Går nya swenor 4or lättare än elpex 4or?
Hoppsan, lite otydligt formulerat. Nu uppdaterat. Jag tycker att nya Swenor-4:or och Elpex-4:or verkar gå ganska lika.