Gamla Rullskidor i Vasaloppethuset

Efter en god natts sömn i en timmerstuga hos en Vasalöparen-medarbetare är jag nu på plats i Vasaloppets hus. Innan jag kunde sätta mig ned vid ett skrivbord fick jag gå runt och bli presenterad i hela huset. Jag fick även syn på ett gäng snygga rullskidor. I eftermiddag tänkte jag ta en sväng på Vasaloppsspåret.

Gamla rullskidor

Gamla rullskidor

Om Erik Wickström

Gillar konditionsträning.
Det här inlägget postades i Rullskidor, Träning och har märkts med etiketterna , , , , , . Bokmärk permalänken.

3 svar på Gamla Rullskidor i Vasaloppethuset

  1. martin skriver:

    Hehe, sådana där knallröda Elpex 610 åker jag på. Rullar troligen lite trögare nu än när dom var nya. Tror inte att hjulen någonsin är bytta på dem.

  2. Lorena Odèn skriver:

    Ursäkta påhoppet på “Strand” idag men jag är ju ett fan och hade precis suttit och läst din artikel så kommer du in bah sådär till mitt stammislunchhak när jag jobbar i Mora! 🙂

    Hoppas det smakade och att du överlevde mitt groupiebeteende 🙂

    Blir nyfiken på personlig konditionsträning! Ska läsa på lite mer hemmavid i finnmarkstur-metropolen Ludvika.

    Ha det

    • Erik Wickström skriver:

      Hej, det var bara kul! Jag kände mig lite idoliserad!
      Ta en titt på personlig konditionsträning. Jag kan se till att du kan få rätt träning vid Vida Blick och IK Jarl-stugan 🙂

Kommentarer är stängda.