Vasaloppsläger i Torsby 13-15 september 2013

Förutom en inbjudan under fliken “Kurser/läger” här på bloggen har jag inte gjort någon riktig reklam för mitt Torsbyläger 13-15 september. Trots det är redan 19 av 24 platser bokade nu ett halvår innan!!! Det är fantastiskt roligt och det känns som att satsningen på kvalitet istället för kvantitet gör att detta träningslägret har blivit så populärt. Förutom mig som tekniktränare tar jag även hjälp av Rasmus Blom och Johan Martinsson, vilka båda jobbar i tunneln som skidinstruktörer. Så skynda att anmäla innan platserna tar slut! Förutom bra teknik- och konditionsträning brukar stämningen i gruppen alltid vara på topp!

Förra årets gäng på gräsplanen mellan Valbergsängen och skidtunneln

Förra årets gäng på gräsplanen mellan Valbergsängen och skidtunneln

Vasaloppsläger i Torsby skidtunnel
13-15 september 2013

För dig som vill trimma din teknik, lära dig mer om utrustning och förbättra din tid i Vasaloppet.

Alla nybörjare och mer erfarna skidåkare är välkomna! Vi delar in oss i grupper utifrån åkvana. Ta chansen att utveckla dig själv som skidåkare och träffa trevliga konditionsidrottare!

Tid: 13-15 september 2013
Plats: Skidtunneln i Torsby
Boende: Helpension med god mat på Valbergsängen, gångavstånd till tunneln. Boende i 2-bäddsrum med möjlighet till enkelrum mot tillägg. Tillgång till gym och bastu.
Resa: På egen hand. Samåk gärna!
Kostnad: 3200 kr inkl. kost, logi, åkavgifter, ”goodiebag” och skidinstruktioner.
Anmälan: Till Erik (erik@dinkondition.se eller 0702-380059) senast 6 augusti.

Fredag
15.00: Ankomst Valbergsängen. Vallning och ombyte till skidkläder.

16.00: Ett lättare skidpass på ca 1,5 timme då vi filmar de tre olika teknikerna för klassisk skidåkning. Vi kommer även åka några teknikbanor för att öva upp balansen.
18.30: Middag
19.30: Genomgång av det vi filmade och tips på teknikförbättringar

Lördag
09.00-11.00: Skidåkning i tunneln. Först fokus på balans och diagonalåkning, sedan på styrka och stakteknik

12.00: Lunch
14.00: Träningslära, Vasaloppsförberedelser och frågestund.
15.30-17.00: Skidgång/löpning med inslag av intervallträning. Lätt styrka och spänst efteråt.
18.30: Middag
19.30: Vallagenomgång

Söndag
09.00-11.00: Skidor med fokus på fart och intervallträning för de som vill. Pröva på skejt för de som vill.

12.00: Lunch
13.00: Avresa

ANSVARIG INSTRUKTÖR:
Erik Wickström
0702-380059
erik@dinkondition.se
http://www.erikwickstrom.se

Varmt välkommen!

Om Erik Wickström

Gillar konditionsträning.
Det här inlägget postades i Skidor, Träning och har märkts med etiketterna , , , , , , , , , . Bokmärk permalänken.

1 svar på Vasaloppsläger i Torsby 13-15 september 2013

  1. Pingback: Vasaloppslägret i Torsby fullt | Erik Wickström – Konditionskonnässör

Kommentarer är stängda.