Min klubb Ulricehamns IF (UIF) – som för övrigt Rasmus Ax nu gått över till – har givit mig fantastiskt stöd under säsongen. Vår skicklige långloppsledare Lars Karlsson har studerat resultaten i Vasaloppets herrklass och kommit fram till följande:
Jag har roat mig med att titta på resultaten för svenska åkare och klubbar.
I bifogad excelfil ser ni tiderna för svenska åkare. Bland de 100 bästa har jag med alla. Därefter har jag med de som tävlar för klubbar som har flera åkare med. Klubbar med enstaka har jag hoppat över.
Åkare som kör i Team har jag med i Teamet, samt i klubben, med kursiv text. Exempelvis är Brink med i Team Leaseplan Go och Hudiksvall.
Sen har jag räknat samman lagtider med tre åkare
- “Oavsett” betyder de tre bästa tiderna, och då kan en åkare räknas i både Team och Klubb. Coop vinner i den kategorin med UIF som 5:a. Tar vi bort teamen så vinner IFK Skövde SK klubbkampen, med UIF som 2:a.
- “Tre bästa klubb”, då har jag räknat bort åkare som kör i team. De kan ju inte gärna räknas två ggr. Då vinner UIF före IFK Mora SK.
Tittar man på åkare…
…topp 100 så hade UIF 3 st, liksom Coop, Sysarb, Mora och Umeå
…topp 200 så hade UIF 6 st. Mora hade det också. Ingen annan
…topp 300 så hade UIF 7 st. Mora hade 8 st. Falun, Östersund och Karlslund hade 6 st.
Man kan bevisa mycket med statistik.
Men det känns väldigt bra att se siffrorna! UIF är ju onekligen en av Sveriges absolut bästa långloppsklubbar.
Resultatlistan kan innehålla några fel. Team 7-mila verkar sakna åkare liksom Ski and Run och Moelven. Men det påverkar inte helheten
Lars
Ni har inte glömt Sk Bore? 17:e , 18:e och 66:a
Han har kanske glömt SK Bore, antagligen pga att Bill Impola även tävlar för Team Coop.